BBO Discussion Forums: Defans problemi - BBO Discussion Forums

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Defans problemi Defansınızı sınayın

#1 User is offline   aliemlek 

• PipPip
  • Group: Members

Posted 2008-November-26, 00:57

Scoring: IMP

1 pas 2 pas
2 pas 4 pas
pas pas

West 9 atak yaptı.East A la aldı.Planınızı kurun. :) Aslında iki eli yazıcaktım ama dalmışım. :unsure:

0

#2 User is offline   abhaz 

• PipPip

Posted 2008-November-26, 04:55

A alan bu elde K altından tref oynadı diyosun yani :)
ben derimki ortağının çıkışına uymuyosa rakip bu işi bilmiyo bunlarla bi daha oynamayalım :)
bu durumda dahi tref alttan oynadığını ve A la alan ortağının dönüşüne oyunu yaptığımı düşünüyorum (sakın A ve R oynadı deme o zaman hemen kalkarım masadan :unsure:
0

#3 User is offline   aliemlek 

• PipPip

Posted 2008-November-26, 14:01

abhaz, on Nov 26 2008, 05:55 AM, said:

A alan bu elde K altından tref oynadı diyosun yani :)
ben derimki ortağının çıkışına uymuyosa rakip bu işi bilmiyo bunlarla bi daha oynamayalım :)
bu durumda dahi tref alttan oynadığını ve A la alan ortağının dönüşüne oyunu yaptığımı düşünüyorum (sakın A ve R oynadı deme o zaman hemen kalkarım masadan :P

Deklereden 5 li 4 lü ataktan 3lü sinek tek.R çekip gidince çakcak A ile el alınca 1 daha oynarsak güneyde 3 lü pik bizde 4 lü pik kalır.Oyun batar.
0

#4 User is offline   H_KARLUK 

• PipPipPipPipPip
  • Group: Full Members

Posted 2008-November-26, 15:18

Merhabalar,

Mantıklı bir çözüm. Ayrıca çok güzel bir örnek. Masada bu defansı bulan rakipler olması bence çok güzel. Sonuçta her şey gelip iyice saymak ve mantık muhakemesine dayanıyor.

Tebrikler canım kardeşim Ali. Ecami orti lazım olunca her an hazırım :P . İlk ve tek oyunumuzun üzerinden en az 10 sene geçmiştir. İl şampiyonasında son dk ortiliğine rağmen çift seansta hararet yapmayan nadir çiftlerdendik.

Kırmadın beni ve forumada email aktivasyonun şart olduğunu keşfedip girdin, sağol varol.

İyi Satranççı her zaman bricin de kralını oynuyor :) Yeterki istesin !
We all know that light travels faster than sound. That's why certain people appear bright until you hear them speak. Quoted by Albert Einstein.
0

#5 User is offline   abhaz 

• PipPip

Posted 2008-November-26, 15:39

allah sizin gibi savunmacılardan uzak tutsun ne diim :P
0

#6 User is offline   aliemlek 

• PipPip

Posted 2008-November-26, 22:10

H_KARLUK, on Nov 26 2008, 04:18 PM, said:

Merhabalar,

Mantıklı bir çözüm. Ayrıca çok güzel bir örnek. Masada bu defansı bulan rakipler olması bence çok güzel. Sonuçta her şey gelip iyice saymak ve mantık muhakemesine dayanıyor.

Tebrikler canım kardeşim Ali. Ecami orti lazım olunca her an hazırım :P . İlk ve tek oyunumuzun üzerinden en az 10 sene geçmiştir. İl şampiyonasında son dk ortiliğine rağmen çift seansta hararet yapmayan nadir çiftlerdendik.

Kırmadın beni ve forumada email aktivasyonun şart olduğunu keşfedip girdin, sağol varol.

İyi Satranççı her zaman bricin de kralını oynuyor :) Yeterki istesin !

Merci hamdicim.Kırmak ne demek senin gibi şeker birini kırarmıyım.Cevap için teşekkür.
0

#7 User is offline   aliemlek 

• PipPip

Posted 2008-November-26, 22:12

abhaz, on Nov 26 2008, 04:39 PM, said:

allah sizin gibi savunmacılardan uzak tutsun ne diim :)

Amiiin. :P
0

#8 User is offline   H_KARLUK 

• PipPipPipPipPip

Posted 2008-November-27, 19:09

Tekrar merhabalar,

Dua etmeye devam edin bakalım arkadaşlarım :)

Dünya Satranç tarihinin unutulmaz devlerinden Tıp Dr.u Siegbert Tarrasch'ın (5 Mart, 1862 – 17 Şubat, 1934) üç sözü var aklımda kalan. Hani zamanının ötesinde yaşayanlar var ya, onlardan bir adam.

1) Birçokları usta ünvanını aldı — kimse satrancın efendisi olamadı.

2) İyi oyuncu olmak yetmez, iyi de oynamak gerekir.

3) Kazanman için sadece o anda rakibinden iyi oynaman yeter artar.

Briç kolay görünen bir oyun. Daha neler var. Örneğin geçmiş aylarda İngilizce şu 2sini verdim :

Scoring: XIMP

Diyelim Doğu-Batı dinamik bir sekanstan sonra 4 e vardılar. Unutmadan, 4 el açık 3nt batarı yok. Kozda buluştuktan sonra Ntleri oynamalımı oynamamalımı ona inşallah başka bir gün beraber bakarız.

Güney A ve küçük oynasın.
Kuzey 10 devam etsin.
Empas tutuyor, yere ufak . Güneyden koz 8li.
As aldı.
Kozla ele alsın.
A, ya çaksın.
Yerden çevirsin. Elden büyük çaksın.

Nasılsa bir arkadaş batıran tek doğru defansı yazar :)

Veya şu 6 kozsuk karışık , doymadık pilav üstü bibuçuk daha :) Mazallah altıpatlar gibi bi el.

Scoring: XIMP

Diyelim Doğu-Batı dinamik bir sekanstan sonra 4 e vardılar. Unutmadan, 4 el açık 3nt batarı yok. Kozda buluştuktan sonra Ntleri oynamalımı oynamamalımı ona inşallah başka bir gün beraber bakarız.

Vale atak, yerden alsın. 2 tur oynasın, sonra yerde onör kaçırsın. Tekrar ele alıp tahsilatına başlasın.

Bu işin sonu As atmaya kadar varır mı? :blink: E varıyor tabi haliyle. Yoksa yatırır kaldırır ve oyunu yapar.

Briç bu yüzden ilgimi çekiyor. Olay hangi gözle nereye baktığınıza bağlı. İyi bakınca iyi, kötü bakınca kötü görünür. Bu şaşmaz gerçek. Ha arada insan faktörü yüzünden soğuduğumuz olmuyormu. Belki hepimiz ister istemez ufak tefek laubali, saçma sapan saldırgan yazılar okuduk. Ama ciddiye almaya değmez. İnternette parasına puluna oynanmayan bir oyun sırf ego tatmini, kapris nedeni ile rahatsız edici ve insan yaşamını tehdit eder boyuta varıyor ise nasılsa Kolluk kuvvetlerimiz, Cumhuriyet Savcılarımız, Ceza, Ağır Ceza Mahkemelerimiz var. Sanal mekan binlerce klavye kahramanlarının (!) gerçek hayatta "Yaz kızım, gereği düşünüldü..3-5-10 vs sene" hükmünü duyunca dizlerinin zangır zangır yaprak gibi titremeyeceğini sanmam.

Yani masum kaldıktan sonra problem yok. Kazanmayı bilmek kadar kaybetmeyi de bilmek önemli. Ama kimileri "olmaz illa en doğrusunu tanısam tanımasam otomatik yapacak, zaten ben herşeyin en ala doğrusunu bilirim, kimseyede kendimi kullandırmam bak haa... yoksa şöyle böyle vs" diye yanılabiliyor. Yahu insaf dünya şampiyonu devamlı ortak veya rakip değil ya. İnternette tesadüfen karşılaşılmış herhangi bir oyuncu nihayetinde. Ne gerek var tartışmaya? El bitmiş, kafasına uymayan yabancıların onlarca senedir yaptığı gibi kibarca son el der kalkar başka yerde istediği ile oynamaya devam eder. Oyunmu kalmadı yoksa benimmi haberim yok?

Bu düşünceye alışsak fena olmayacak. En azından kimsenin başı ağrımaz, fuzuli şeyler yerine daha iyi oyuna anlaştığı ortak/ortaklarla kafasını yorar. Eski tabirle "iyi geçim bereket getirir."

Kişiliğini abartıp kontrolünü kaybederek asarım keserim ezerim geçerim kimse hesap soramaz deyip suç işlemeye hazır hale gelen tekrar düşünsün. Elektronik takip çağı Adalete yardımcı. Ve yüce Adalet er veya geç herkese, her zaman ve tartışmasız dünyanın herhangi bir yerinde lâzım. O nedenle heyecanlanmak yerine sakince ileriyi görebilmek önemli.

Eh, yine de bu kadar yoğun duygu trafiğine rağmen bunca zamandır kolay kolay Briç oynamaktan vazgeçene de daha pek raslamadım.

Briç hayatı bu, renkli türkçe sinemaskop artık :) Ezber ve slogan devirleri kapandı. Mesele oyunda yaratıcı mantıklar geliştirebilmekte. Kreatif diyolar :) İki hatta üç düşünelim ama bir hamle yapınca anlamı olsun, yakışsın. Kolaycılık yaramıyor.
We all know that light travels faster than sound. That's why certain people appear bright until you hear them speak. Quoted by Albert Einstein.
0

#9 User is offline   abhaz 

• PipPip

Posted 2008-November-28, 08:51

son durum bu hale
geldiğinde bir daha bakalım.
deklaran empas ve A çektikten sonra
2 li oynarsa batarı görünmüyor.
elden çakasına koz vermek yerine
J veya K atmak zaten çözüm değildi.
oyun içerisinde aradım batarı. deklaran yere doğru
koz oynadığında 8yerine ufak verseydik yine
değişen birşey olmayacaktı
kaderde deklaranınJ9 çatalına gitmek var.
demekki mesele, batar varsa eli bu hale getirmemek.
kuzey 2tur koz oynandığında elden 2defos ederse bu iş oldu demektir :)

son durum bu hale
geldiğinde bir daha bakalım.
deklaran empas ve A çektikten sonra
2 li oynarsa batarı görünmüyor.
elden çakasına koz vermek yerine
J veya K atmak zaten çözüm değildi.
oyun içerisinde aradım batarı. deklaran yere doğru
koz oynadığında 8yerine ufak verseydik yine
değişen birşey olmayacaktı
kaderde deklaranınJ9 çatalına gitmek var.
demekki mesele, batar varsa eli bu hale getirmemek.
kuzey 2tur koz oynandığında elden 2defos ederse bu iş oldu demektir :)

0

#10 User is offline   H_KARLUK 

• PipPipPipPipPip

Posted 2008-November-28, 13:25

Gördünüzmü arkadaşlar,

Yavaş yavaş birşeyler oturmaya başladı. Yeni fikirler ve beceriler edinmeye başladık. Belki yarın bir gün öyle olurdu böyle olmazdı tartışmasına bile girilecek. Kimin girdiğinin kimin girmediğinin önemi yok. Önemli olan insanları şöyle veya böyle oynuyor diye bir oyun yüzünden yargılamak ve kendi kişiliğini üstün sanıp ötekini küçültmeye çalışıp saçmalamak yerine oyunlardaki en doğru mantıkları aramaya çalışmak.

Bizlere her zaman efendilik yakışır.

Başarılarınızın devamını diliyorum. 1,2,3,4,5 kişi olmamıza moralinizi bozmayın lütfen. Alışmak zaman meselesi. Her an Dünyanın dört bir ucundan tesadüfen foruma girip briç hk da kanaatlerini bizlerle paylaşmak isteyen oyuncu/lar çıkabilir. Ama illa da e biraz geç kalıyoruz derseniz önerim arkadaşlarınıza forumu ve faydalarını anlatmaya başlayın :P

Bir elin nesi var, iki elin sesi var.

Sağolasınız İlkokul öğretmenlerimiz. Sizler olmasanız okuma yazmaya başlamayacaktık. Arada iş güç ve günlük yaşam derdinden gününüzü geç kutlayabildim.

Saygılarımla.
0

#11 User is offline   abhaz 

• PipPip

Posted 2008-November-28, 15:03

ben yukarıdaki eli çalışırken birşeyin farkına vardım.sizlerle paylaşmak istedim bunu.briç öyle bir oyunki bir çok yönden hayatın kendisi gibi. güneyin eli koz yönünden kuvvetli ve batıracak taraf gibi görünmesine rağmen ne yaparsa yapsın oyunu kendi lehinde bitirebilmesi için ortağına ihtiyacı var. diğer oyunlardan brici ayıran en büyük özellikte bu değilmi zaten. sevdiğim bir sözü hatırlattı bana.
briç seks gibidir, eşin iyi değilse, elin iyi olmak zorundadır :P
0

#12 User is offline   oguz1907 

• Pip

Posted 2015-August-26, 11:56

Arkadaşlar bu elin battığına emin misiniz ? Deklaran e çakar karo ile yere geçer as ile ele döner Dama yerden dam atar küçük e çakar el açar.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users